120 Filmi Vizyonda

1.Dünya Savaşının ilk aylarında Rus güçlerine karşı savaşan ve cephanesi tükenen sınır birliğine cephane götürmek üzere gönüllü olan 120 Vanlı çocuğun kahramanlık öyküsünün anlatıldığı “120” filminin galası, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelikin de katılımıyla yapıldı.

Hüseyin Çelik, İstinye Park AFM Sinemalarındaki gala gösterimi sonrası filmin oyuncularıyla birlikte gazetecilerin sorularını yanıtladı. Filme konu olan öykünün, bu topraklarda yaşanan kahramanlık öyküsünün yalnızca küçük bir kesiti olduğunu belirten Çelik, “Son yıllarda bu tipte çok fazla film yapılmıyordu. Çocuklara, gençlere ve tüm öğrencilere izletebileceğimiz son derece güzel bir film olmuş. Oyuncuların oyun kabiliyeti, kurgusu, her yönüyle bence mükemmel bir film. Ben rahatlıkla öğretmenlerimize, bunu çocuklarımıza izletebiliriz diyebileceğim bir film izledim bu akşam” diye konuştu. Bugüne dek tarihsel olayları gelecek kuşaklara aktaracak filmlerin ekonomik kaygılar nedeniyle çekilemediğini ifade eden Çelik, yakın tarihe ışık tutan bu ve benzeri filmlerin son derece önemli olduğunu vurguladı.

Filmin senaristi ve yönetmeni Özhan Eren ve oyuncuları kutlayan Çelik, filme Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ziraat Bankası ve Van Belediyesinin katkıları olduğunu belirterek, katkısı bulunan herkesi kutladı

Özhan Eren de filme konu olan 120 çocuğun öyküsüne, Hikmet Ilgazın belgesel roman türündeki bir kitabında rastladığını anlattı. Eren, “Aynı yaşlarda çocukları olan bir baba olarak ilk hissettiğim utanç duygusuydu. Bunun bir sinema filmiyle çocuklarımıza aktarılmasıyla hiç değilse vicdan borcumu ödeyeceğimi düşünüp senaryosunu yazdım. 3 yıl kadar o sürdü. 6 ay çekimler ve 2 ay da post prodüksiyon aşaması sürdü. Şimdi buradayım, rüya gibi bir şey. O 120 çocuğu herkes bilsin istedim.

Başarabildiysem ne mutlu bana” diye konuştu.

Filmin oyuncularından Özge Özberk de filmin asıl kahramanlarının çocuklar olduğunu ifade ederek, “Biraz cumhuriyet bilinci olan, bu toprakların gerçekten zor kazanıldığı bilincinde olan herkesin bu filmi izlemesi gerekiyor” dedi. Özberk, filmde canlandırdığı “Münire” karakterinin, kardeşini diğer çocuklarla birlikte cepheye gönderen, cephe gerisinde yol bekleyenlerden biri olduğunu söyledi

Oyuncu Burak Sergen ise filmde “Sermet Bey” ve “Musa Çavuş” adlı ağabey-kardeşi, iki zıt karakteri canlandırdığını ifade ederek, bu filmin oyunculuk kariyerini bir basamak daha yukarıya taşıdığını kaydetti.

Sergen, “Herkesin, cumhuriyetin ne şartlar altında kurulduğunu bilmesi gerekiyor. Bu filme bir kere bunun için gelsinler. O dönemde herkes mi asker? Evet, sıra çocuklara gelmiş. Bunun için gelsinler” dedi. Film çekimlerinde, rol alan çocuklarla birlikte kış koşulları nedeniyle zorluk çektiklerini belirten Sergen, “2 bin 500 metrede Vanın karlı dağlarında o 120 çocuğu götürüp getirdim. Çok zor şartlarda çalıştık, ama değdi diye düşünüyorum” diye konuştu.

Galaya, filmin yönetmenlerinden Murat Saraçoğlu, filmin oyuncularından Cansel Elçin ve Demir Karahanın yanısıra yapım ekibi ile medya ve sanat dünyasından çok sayıda davetli katıldı.

HABER:Yenişafak-Aktüel

Bu haber 4173 kez okunmuştur
Mandalina'ya hoşgeldiniz.Ajansımız hakkında haberleri ve Mandalina Oyuncu Atölyesi'nin kampanyaları hakkında bilgi almak ister misiniz?
Daha SonraEvet