Nasıl Oyuncu Olunur? Oyuncu Olmak için öneriler

Oyuncu adaylarının cevabını aradığı en sık sorulardan biri hiç şüphesiz 'nasıl oyuncu olunur?' sorusudur.

Mandalina Oyunculuk Kursu olarak bu makalemizde, oyuncu olmak için bu sorunun cevabını araştıranlara yardımcı olmaya çalışacağız. Öncelikle makalemizin içeriğinde bahsedeceğimiz konular, bu işi hobi olarak düşünüp, harçlık çıkarmak üzere figüranlık yapanlar/yapacaklar için değildir. Oyunculuğu meslek olarak yapmayı düşünenler, yazımızı sonuna kadar okuyup, işlerine yarayacak birçok konuda hedeflerine adım atmak üzere kararlar verebilirler.

nasıl oyuncu olunur

Oyuncu adayları öncelikle oyunculuk ve tiyatro üzerine yazılmış kitapları okuyarak, mutlaka farklı oyunculuk teknikleri konusunda bilgi sahibi olmalıdır. Sonra kendisini en yatkın gördüğü teknikleri benimseyip, üzerine çalışmalar yapmaktadır. Eric Morris ve Stanislavski'nin oyunculuk teknikleri üzerine yazılmış birçok kitabı, bu konuda sizlere yardımcı olacaktır.

Bu aşamayı atladıktan sonra, sektöre girmek için en önemli adımlardan birini atıp, oyunculuk eğitimi almak gerekiyor. İyi bir oyunculuk kursu araştırıp, kararınızı verip, hiçbir zaman bitmeyecek olan eğitim sürecine başlamanız gerekiyor.

oyuncu olmak için öneriler

En iyi oyunculuk kursu nasıl belli olur?
Öncelikle eğitim almayı düşündüğünüz kursun kaç dönemdir hizmet verdiğini ve kadrosunda hangi eğitmenleri bulundurduğunu öğrenip, bu eğitmenlerin kariyerlerini araştırmanız gerekmektedir. Kimi kurslar bazı eğitmenlerin sadece isimlerini kullanıp, sadece bir kere derse getirip kursiyerleri cezbettiğini zanneder. Ancak bu durum, o kişiden eğitim aldığınızı göstermez. Eğitmenin mutlaka en az 3 kere derse girmesi gerekmektedir. Bir kere derse giren hiçbir eğitmen, kursiyerlerin isimlerini sorsanız bilgi sahibi olamaz. 

Mandalina Oyunculuk Kursu Eğitmenleri

Defne YALNIZ

Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü mezunudur. Antalya Devlet Tiyatrosu ve İstanbul Devlet Tiyatrosu sanatçısı olarak yıllarca hizmet vermiştir. 2014 yılında Devlet Tiyatroları'ndan emekli olmuştur.

Televizyonda; Kaynanalar, Baskül Ailesi, Sev Kardeşim, Ah Kalbim, İstanbul'un Altınları, Yol Ayrımı, Yedikule Hayat Yokuşu gibi bir çok yapımda rol alan Defne Yalnız, Nöri Gantar Ailesi, İnek Şaban, Akıllı Deliler, Şabancık, Her Şeyim Sensin, Kıratlı Süleyman, Pamuk Hemşire, 2016'da Kaçma Birader, 2016'da Benim Adım Feridun ve 2017'de Vezir Parmağı adlı sinema filmlerinde rol almıştır.

Defne Yalnız, 2017'de BKM Film'in Cici Baba filminde ve Neredesin Birader adlı dizide rol almıştır.

Usta oyuncu, Mandalina Oyuncu Atölyesi bünyesinde mimik ve oyunculuk konularında eğitim vermektedir.

ÖDÜL ADAYLIĞI
15. Afife Jale Tiyatro Ödülleri (En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Adayı)

Özdemir ÇİFTÇİOĞLU

İstanbul Belediye Konservatuarı Tiyatro Bölümü mezunu olan başarılı tiyatro sanatçısı Özdemir Çiftçioğlu, Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu ile bir çok oyunda rol almış ve yönetmenlik yapmıştır.

Aile Bağları, Esir Şehrin Gözyaşları, Merhaba Hayat, Fatih Harbiye, Zeytin Tepesi, Kırgın Çiçekler ve son olarak Seviyor Sevmiyor gibi dizilerde rol almıştır. Çiftçioğlu ayrıca, Evde Tek Başına 2, Karayip Korsanları, Arabalar gibi yabancı filmlerin Türkçe seslendirmelerini de yapmıştır. 

Özdemir Çiftçioğlu, Mandalina Oyuncu Atölyesi bünyesinde diksiyon, oyunculuk ve konservatuara hazırlık atölyelerinde eğitmenlik yapmaktadır.

Tam bu konuda Mandalina Oyunculuk Kursu olarak hizmet vermekteyiz. Usta oyuncuların eğitmenliğinde 2 ay ve 3 aylık kurslarımız, her bütçeye uygun hizmet vermektedir.

Oyunculuk Kursu Kampanyalarımız

Oyunculuk Eğitimi Arkadaş İndirimi Kampanyası

 


 

OYUNCULUK EĞİTİMİ ALDIKTAN SONRA NE YAPILMALI?

Dediğimiz şartlarda, iyi eğitmenlerden oluşan bir oyunculuk kursu'nda eğitiminizi tamamladıktan sonra, artık yavaş yavaş sahaya çıkmak gerekiyor. Yapılan reklam ve diziler için audition (deneme çekimi) görüşmelerine katılmanız gerekiyor. Bu konuda da size araştırıp, iyi bir seçim yapmak düşüyor. Cast ajansları içinde araştırmalar yapıp, figürasyon çalışmayan, iyi cast ajansları içinde oyuncu alımı yapan bir firma ile anlaşmanız gerekiyor. Herhangi bir ajans ile anlaşmadan, bu cast görüşmelerinin çok azından haberdar olursunuz. Ancak cast ajansları, kendi bünyelerindeki oyuncuları, birçok projenin görüşmelerine sunmaktadır ve yönlendirmektedir. Mandalina Oyunculuk Kursu, eğitmenlerinin raporları doğrultusunda yetenekli olan öğrencileri, kendi ajanslarının bünyesine alarak projelere sunmaktadır. Mandalina Oyunculuk Kursu'nda eğitimlerini tamamlayıp, birçok projede rol alan öğrenciler bulunmaktadır.

Bununla ilgili oyunculuk eğitimi aldıktan sonra ne yapılmalı adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

Oyunculuk Eğitimi Hakkında Merak Edilen ve Sıkça Sorulan Sorular:
Oyunculuk Eğitimi için yaş sınırı var mı?

Oyunculuk kursumuza 14 yaş ve üstü herkes katılım gösterebilmektedir.

Oyunculuk Eğitimi bittiğinde belge/sertifika veriyor musunuz?

Evet, atölyemize katılım gösteren ve üçten az devamsızlık yapan kişilere, eğitmenlerimizin de imzasının bulunduğu katılım belgesi verilmektedir. Unutulmamalıdır ki; hiçbir dizi ya da reklam görüşmesine katıldığınızda, sizden sertifikanızı göstermeniz istenmeyecektir. Önemli olan katıldığınız çalışmalarda edindiğiniz bilgiler ve kendinizi ne kadar geliştirdiğinizdir.

Oyunculuk Kursu bittiğinde, öğrencilerinize destek veriyor musunuz?

2 ay (8 hafta) ve 6 ay (24 hafta) atölyelerimizin sonunda, eğitmenlerimizin yetenekli gördüğü kişileri, yıllardır sektörde hizmet vermekte olan Mandalina Casting bünyesine alarak, çalıştığımız dizi, reklam ve sinema filmi projelerine sunmaktayız. Kendi ajansımız olan Mandalina Casting bünyesine dahil edilmeyen öğrencilerimize de, başka ajans önerilerinde bulunarak yönlendirmeler yapılmaktadır.

Televizyon ve Sinemada oyunculuk yapmak istiyorum. Bu atölyeye mi katılmalıyım?

Televizyon ve tiyatroda kendini ispat etmiş eğitmenlerimiz, temel oyunculuğun yanı sıra, kamera önü oyunculukla ilgili de önemli bilgiler paylaşmaktadır. Ayrıca deneme çekimleri (audition) için çalışmalar da yapılmaktadır. Dolayısıyla kamera önü oyunculuk için mutlaka atölyemize bekleriz :)

Sınıflarda maksimum kaç kişi oluyor?

Beylikdüzü şubemizde maksimum 15 kişi olmaktadır.

Oyunculuk Eğitimi içinde diksiyon dersi var mı?

Evet, oyunculuk atölyemizin içeriğinde, diksiyon, fonetik, doğru ses ve nefes kullanımı gibi çalışmalar yapılmaktadır.

Oyuncu olmayı düşünmüyorum, kendimi daha iyi ifade etmek ve kişisel gelişim için bu kursun faydası olur mu?

Alınan eğitimler, günlük hayatınızda, iş hayatınızda, arkadaş ilişkilerinizde ve daha birçok alanda kendinizi daha iyi ifade etmeye mutlaka yarayacaktır. Doğru nefes kullanımı, etkili konuşma gibi çalışmalar, günlük hayatta kişilerin kendini ifade edebilmesi için büyük yarar sağlamaktadır.

Bu makalemizde oyunculuk ile ilgili birçok sorunuza cevap verebildiğimizi umuyoruz. Bu bilgilerin çok daha detaylısı hakkında bilgi sahibi olmak ve teorik-pratik çalışmalar yapmak için, aşağıdaki başvuru formunu doldurarak Mandalina Oyunculuk Kursu'na kayıt olabilirsiniz.

Unutmayın ki; tek bir yerden eğitim alarak kimse aktör olamaz! Eğitimin sonu yoktur, bu meslekte hiçbir zaman 'oldum' diyemezsiniz. Her yaşta bir şeyler öğrenmek mümkündür. Bunu unutmayarak, imkanınız oldukça iyi atölyelerin, iyi oyuncuların eğitmenlik yaptığı çalışmalara katılmak, sizin kendiniz için geleceğe yaptığınız yatırım olacaktır. 

Mandalina Oyunculuk Kursu derslerinde neler yapıyoruz?

Aşağıdaki başvuru formunu eksiksiz doldurarak, Türkiye'nin en köklü cast ajansları içinde olan Mandalina Casting'e oyunculuk başvurusu yapabilir, oyunculuğa ilk adımı atabilirsiniz.

Oyunculuk Başvuru Formu
Güvenlik Kodu
Mandalina Ajans'tan Bilgi/Reklam/Duyuru SMS'i almak istiyorum.
(Not: Başvurunuz ile ilgili bilgi alabilmeniz için bu seçeneği işaretlemeniz gerekmektedir.)

Başvurunuz incelendikten sonra tarafınıza dönüş sağlanacaktır.
Bu yazı 28227 kez okunmuştur.
Oyunculuk Eğitimi İçerik Sayfaları

Oyunculuk Eğitimi ile ilgili faydalı bağlantılar

Mandalina'ya hoşgeldiniz.Ajansımız hakkında haberleri ve Mandalina Oyuncu Atölyesi'nin kampanyaları hakkında bilgi almak ister misiniz?
Daha SonraEvet