Oyuncu olmak için gerekenler nedir?

Her meslekte olduğu gibi, oyunculuk için de en önemli konu, oyuncu adayının eğitimli olmasıdır. Bununla ilgili birçok üniversitenin Devlet Konservatuarlarında Oyunculuk ve Tiyatro bölümleri bulunurken, özel üniversitelerin bazılarında da bu bölümler bulunmaktadır. Üniversiteler dışında çeşitli oyunculuk kursları da bulunmaktadır. Günümüzdeki oyunculuk atölyelerinin çoğunda, kaliteli eğitmen kadrosu bulunduğundan dolayı, kısa süreli de olsa, oyuncu adaylarına sektör ile ilgili önemli bilgiler sunulmaktadır. 
 
oyuncu olmak için ne yapılmalı?
 
Oyuncu Olmak İçin Neler Yapılmalı?
Oyuncu olmak için neler yapılabileceği konusu, yeni oyuncu adaylarının en merak ettiği konuların başında gelmektedir. Dizilerde, sinema filmlerinde ve reklam filmlerinde rol almak isteyen her yeni oyuncu adayının, sektöre girmeden önce ve girdikten sonra yapması gerekenler, uyması gerekenler gibi belli başlı konular vardır.
 
Oyunculuğa ciddi bakan her oyuncu adayı, bu kursları incelemeli ve mümkün olduğunca eğitim almalı…
 
Oyunculuk Eğitimi Hakkında Merak Edilen ve Sıkça Sorulan Sorular:
Oyunculuk Eğitimi için yaş sınırı var mı?

Oyunculuk kursumuza 14 yaş ve üstü herkes katılım gösterebilmektedir.

Oyunculuk Eğitimi bittiğinde belge/sertifika veriyor musunuz?

Evet, atölyemize katılım gösteren ve üçten az devamsızlık yapan kişilere, eğitmenlerimizin de imzasının bulunduğu katılım belgesi verilmektedir. Unutulmamalıdır ki; hiçbir dizi ya da reklam görüşmesine katıldığınızda, sizden sertifikanızı göstermeniz istenmeyecektir. Önemli olan katıldığınız çalışmalarda edindiğiniz bilgiler ve kendinizi ne kadar geliştirdiğinizdir.

Oyunculuk Kursu bittiğinde, öğrencilerinize destek veriyor musunuz?

2 ay (8 hafta) ve 6 ay (24 hafta) atölyelerimizin sonunda, eğitmenlerimizin yetenekli gördüğü kişileri, yıllardır sektörde hizmet vermekte olan Mandalina Casting bünyesine alarak, çalıştığımız dizi, reklam ve sinema filmi projelerine sunmaktayız. Kendi ajansımız olan Mandalina Casting bünyesine dahil edilmeyen öğrencilerimize de, başka ajans önerilerinde bulunarak yönlendirmeler yapılmaktadır.

Televizyon ve Sinemada oyunculuk yapmak istiyorum. Bu atölyeye mi katılmalıyım?

Televizyon ve tiyatroda kendini ispat etmiş eğitmenlerimiz, temel oyunculuğun yanı sıra, kamera önü oyunculukla ilgili de önemli bilgiler paylaşmaktadır. Ayrıca deneme çekimleri (audition) için çalışmalar da yapılmaktadır. Dolayısıyla kamera önü oyunculuk için mutlaka atölyemize bekleriz :)

Sınıflarda maksimum kaç kişi oluyor?

Beylikdüzü şubemizde maksimum 15 kişi olmaktadır.

Oyunculuk Eğitimi içinde diksiyon dersi var mı?

Evet, oyunculuk atölyemizin içeriğinde, diksiyon, fonetik, doğru ses ve nefes kullanımı gibi çalışmalar yapılmaktadır.

Oyuncu olmayı düşünmüyorum, kendimi daha iyi ifade etmek ve kişisel gelişim için bu kursun faydası olur mu?

Alınan eğitimler, günlük hayatınızda, iş hayatınızda, arkadaş ilişkilerinizde ve daha birçok alanda kendinizi daha iyi ifade etmeye mutlaka yarayacaktır. Doğru nefes kullanımı, etkili konuşma gibi çalışmalar, günlük hayatta kişilerin kendini ifade edebilmesi için büyük yarar sağlamaktadır.

 
‘Oyuncu Olmak İstiyorum’ diyenler ne yapmalı?
Eğitim almadan oyuncu olmak isteyen oyuncu adaylarının, figürasyon ya da bölüm oyunculuğundan daha ileriye adım atmaları, kariyerlerine iyi bir oyuncu olarak devam etme ihtimalleri oldukça düşüktür. Eğitim alan ve eğitimini tamamlayan oyuncu adayları ise, kendilerini oyunculuk için hazır hissetiklerinde, bu süreçten sonra kendilerini iyi temsil edecek olan bir menajer ya da ajans ile anlaşıp, projelere sunumlarının yapılmasını sağlamalıdır.
 
nasıl oyuncu olunur? oyuncu olmak için yapılması gerekenler nedir?
 
Günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile, iyi bir menajer ya da ajansı, internet üzerinden bile araştırabilirsiniz. Kariyerinizi teslim edebileceğiniz, sektörde önemli yeri olan ajansları araştırıp, kararınızı verdikten sonra, artık her şey katıldığınız deneme çekimlerinde, yeteneğinizi göstermeye kalıyor.
 
Oyunculuk Eğitimi Başvuru Formu
Mandalina Ajans'tan Bilgi/Reklam/Duyuru SMS'i almak istiyorum.

Mandalina Oyunculuk Kursu Eğitmenleri

Defne YALNIZ

Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü mezunudur. Antalya Devlet Tiyatrosu ve İstanbul Devlet Tiyatrosu sanatçısı olarak yıllarca hizmet vermiştir. 2014 yılında Devlet Tiyatroları'ndan emekli olmuştur.

Televizyonda; Kaynanalar, Baskül Ailesi, Sev Kardeşim, Ah Kalbim, İstanbul'un Altınları, Yol Ayrımı, Yedikule Hayat Yokuşu gibi bir çok yapımda rol alan Defne Yalnız, Nöri Gantar Ailesi, İnek Şaban, Akıllı Deliler, Şabancık, Her Şeyim Sensin, Kıratlı Süleyman, Pamuk Hemşire, 2016'da Kaçma Birader, 2016'da Benim Adım Feridun ve 2017'de Vezir Parmağı adlı sinema filmlerinde rol almıştır.

Defne Yalnız, 2017'de BKM Film'in Cici Baba filminde ve Neredesin Birader adlı dizide rol almıştır.

Usta oyuncu, Mandalina Oyuncu Atölyesi bünyesinde mimik ve oyunculuk konularında eğitim vermektedir.

ÖDÜL ADAYLIĞI
15. Afife Jale Tiyatro Ödülleri (En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Adayı)

Özdemir ÇİFTÇİOĞLU

İstanbul Belediye Konservatuarı Tiyatro Bölümü mezunu olan başarılı tiyatro sanatçısı Özdemir Çiftçioğlu, Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu ile bir çok oyunda rol almış ve yönetmenlik yapmıştır.

Aile Bağları, Esir Şehrin Gözyaşları, Merhaba Hayat, Fatih Harbiye, Zeytin Tepesi, Kırgın Çiçekler ve son olarak Seviyor Sevmiyor gibi dizilerde rol almıştır. Çiftçioğlu ayrıca, Evde Tek Başına 2, Karayip Korsanları, Arabalar gibi yabancı filmlerin Türkçe seslendirmelerini de yapmıştır. 

Özdemir Çiftçioğlu, Mandalina Oyuncu Atölyesi bünyesinde diksiyon, oyunculuk ve konservatuara hazırlık atölyelerinde eğitmenlik yapmaktadır.

Bu yazı 8395 kez okunmuştur.
Oyunculuk Eğitimi İçerik Sayfaları

Oyunculuk Eğitimi ile ilgili faydalı bağlantılar

Mandalina'ya hoşgeldiniz.Ajansımız hakkında haberleri ve Mandalina Oyuncu Atölyesi'nin kampanyaları hakkında bilgi almak ister misiniz?
Daha SonraEvet