Oyunculuk Eğitimi Aldıktan Sonra Ne Yapılmalı?

Ülkemizde oyunculuk ile ilgili olan ve oyunculuk yapmak isteyen birçok kişi bulunuyor. İnsanların hayallerini süsleyen ve dışarıdan oldukça basit görünen bu meslek dalı, aslında hiçte dışarıdan göründüğü gibi kolay bir meslek değil…
 
Oyunculuk Eğitimi Hakkında Merak Edilen ve Sıkça Sorulan Sorular:
Oyunculuk Eğitimi için yaş sınırı var mı?

Oyunculuk kursumuza 14 yaş ve üstü herkes katılım gösterebilmektedir.

Oyunculuk Eğitimi bittiğinde belge/sertifika veriyor musunuz?

Evet, atölyemize katılım gösteren ve üçten az devamsızlık yapan kişilere, eğitmenlerimizin de imzasının bulunduğu katılım belgesi verilmektedir. Unutulmamalıdır ki; hiçbir dizi ya da reklam görüşmesine katıldığınızda, sizden sertifikanızı göstermeniz istenmeyecektir. Önemli olan katıldığınız çalışmalarda edindiğiniz bilgiler ve kendinizi ne kadar geliştirdiğinizdir.

Oyunculuk Kursu bittiğinde, öğrencilerinize destek veriyor musunuz?

2 ay (8 hafta) ve 6 ay (24 hafta) atölyelerimizin sonunda, eğitmenlerimizin yetenekli gördüğü kişileri, yıllardır sektörde hizmet vermekte olan Mandalina Casting bünyesine alarak, çalıştığımız dizi, reklam ve sinema filmi projelerine sunmaktayız. Kendi ajansımız olan Mandalina Casting bünyesine dahil edilmeyen öğrencilerimize de, başka ajans önerilerinde bulunarak yönlendirmeler yapılmaktadır.

Televizyon ve Sinemada oyunculuk yapmak istiyorum. Bu atölyeye mi katılmalıyım?

Televizyon ve tiyatroda kendini ispat etmiş eğitmenlerimiz, temel oyunculuğun yanı sıra, kamera önü oyunculukla ilgili de önemli bilgiler paylaşmaktadır. Ayrıca deneme çekimleri (audition) için çalışmalar da yapılmaktadır. Dolayısıyla kamera önü oyunculuk için mutlaka atölyemize bekleriz :)

Sınıflarda maksimum kaç kişi oluyor?

Beylikdüzü şubemizde maksimum 15 kişi olmaktadır.

Oyunculuk Eğitimi içinde diksiyon dersi var mı?

Evet, oyunculuk atölyemizin içeriğinde, diksiyon, fonetik, doğru ses ve nefes kullanımı gibi çalışmalar yapılmaktadır.

Oyuncu olmayı düşünmüyorum, kendimi daha iyi ifade etmek ve kişisel gelişim için bu kursun faydası olur mu?

Alınan eğitimler, günlük hayatınızda, iş hayatınızda, arkadaş ilişkilerinizde ve daha birçok alanda kendinizi daha iyi ifade etmeye mutlaka yarayacaktır. Doğru nefes kullanımı, etkili konuşma gibi çalışmalar, günlük hayatta kişilerin kendini ifade edebilmesi için büyük yarar sağlamaktadır.

 
Bunu işin birazda olsa içinde olan kişiler çok iyi bilirken, ekranları başından dizi, sinema ya da reklam filmlerindeki oyuncuları izleyip, işlerinin çok kolay olduğunu yorumlayan milyonlarca kişi bulunmakta. Oyunculuk Eğitimi alan kişilerin kafasındaki bir sorunun cevabını, bu makalemizde mümkün olduğunca yanıtlamaya çalışacağız.
 
 
Oyunculuk eğitimi alındıktan sonra, birçok kurum kursiyerlerinin, yani öğrencilerinin oyunculuk kariyerine ciddi anlamda destek vermezken, Mandalina Oyuncu Atölyesi, eğitmenlerinin önerisiyle yetenekli olan öğrencilerini Mandalina Casting kadrosuna dahil ederek, sinema, dizi, reklam projelerine sunumlarını yapmaktadır.
 
Oyunculuk Kursu Kampanyalarımız

Oyunculuk Eğitimi Arkadaş İndirimi Kampanyası

 

 
Oyunculuk Eğitimi alan kişiler, eğitimlerinin ardından öncelikle nasıl bir yolda ilerlemek istediklerini düşünüp, kararlarını vermeleri gerekiyor. Yol haritalarında tiyatro yapmak varsa, bununla ilgili en iyi tiyatro gruplarına başvuru yapıp, o tiyatroların seçmelerine, denemelerine katılabilir.
 
Ancak düşündükleri yol haritası, kamera önü oyunculuğu ise, yani dizi, sinema filmi ve reklamlarda rol almak isteyen kişiler, mutlaka iyi araştırıp, önce iyi bir ajans ve/veya menajer ile anlaşmalıdırlar. Anlaştıkları ajans, oyuncu adaylarını zaman zaman projelerin deneme çekimlerine yönlendirmeler yapacaktır. Bu deneme çekimlerine, yani sektör içinde ‘audition’ olarak adlandırılan bu görüşmeler, bir projede yer alıp almamanız için büyük önem taşıyan görüşmelerdir. Bundan dolayı, yapılan audition çekimlerinde, oyuncu adayları eğitimlerde kendilerine öğretilen birçok ince detayı, bu deneme çekimlerinde gerilmeden uygulamak durumundadır.
 
 
Şu unutulmamalıdır ki, kamera karşısında rahat olmak ve deneme çekimlerinde bu öğretilenleri uygulamak, bir projede yer almanız için sizi diğer adaylardan bir adım daha öne geçirecektir.
 

Mandalina Oyunculuk Kursu Eğitmenleri

Defne YALNIZ

Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü mezunudur. Antalya Devlet Tiyatrosu ve İstanbul Devlet Tiyatrosu sanatçısı olarak yıllarca hizmet vermiştir. 2014 yılında Devlet Tiyatroları'ndan emekli olmuştur.

Televizyonda; Kaynanalar, Baskül Ailesi, Sev Kardeşim, Ah Kalbim, İstanbul'un Altınları, Yol Ayrımı, Yedikule Hayat Yokuşu gibi bir çok yapımda rol alan Defne Yalnız, Nöri Gantar Ailesi, İnek Şaban, Akıllı Deliler, Şabancık, Her Şeyim Sensin, Kıratlı Süleyman, Pamuk Hemşire, 2016'da Kaçma Birader, 2016'da Benim Adım Feridun ve 2017'de Vezir Parmağı adlı sinema filmlerinde rol almıştır.

Defne Yalnız, 2017'de BKM Film'in Cici Baba filminde ve Neredesin Birader adlı dizide rol almıştır.

Usta oyuncu, Mandalina Oyuncu Atölyesi bünyesinde mimik ve oyunculuk konularında eğitim vermektedir.

ÖDÜL ADAYLIĞI
15. Afife Jale Tiyatro Ödülleri (En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Adayı)

Özdemir ÇİFTÇİOĞLU

İstanbul Belediye Konservatuarı Tiyatro Bölümü mezunu olan başarılı tiyatro sanatçısı Özdemir Çiftçioğlu, Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu ile bir çok oyunda rol almış ve yönetmenlik yapmıştır.

Aile Bağları, Esir Şehrin Gözyaşları, Merhaba Hayat, Fatih Harbiye, Zeytin Tepesi, Kırgın Çiçekler ve son olarak Seviyor Sevmiyor gibi dizilerde rol almıştır. Çiftçioğlu ayrıca, Evde Tek Başına 2, Karayip Korsanları, Arabalar gibi yabancı filmlerin Türkçe seslendirmelerini de yapmıştır. 

Özdemir Çiftçioğlu, Mandalina Oyuncu Atölyesi bünyesinde diksiyon, oyunculuk ve konservatuara hazırlık atölyelerinde eğitmenlik yapmaktadır.

 
Oyunculuk Eğitimlerinde öğretilen her şeyin, sadece kurs sürecinde değil, mutlaka günlük hayatta ve her boş anda uygulanması, en önemli noktalardan biridir. Unutulmamalıdır ki, 3 aylık ya da 6 aylık kurslarla bir jön ya da iyi bir oyuncu olunamaz. İyi bir oyuncu, yaşantısıyla, hayata bakışıyla, profesyonel duruşuyla ve öğrendiklerini günlük hayatta ve her boş anında öğrenmeye devam eden, pratik yapan kişilerin içinden çıkmaktadır.
 
Oyunculuk Eğitimi Başvuru Formu
Mandalina Ajans'tan Bilgi/Reklam/Duyuru SMS'i almak istiyorum.
Bu yazı 11262 kez okunmuştur.
Oyunculuk Eğitimi İçerik Sayfaları

Oyunculuk Eğitimi ile ilgili faydalı bağlantılar

Mandalina'ya hoşgeldiniz.Ajansımız hakkında haberleri ve Mandalina Oyuncu Atölyesi'nin kampanyaları hakkında bilgi almak ister misiniz?
Daha SonraEvet