Oyunculuk ile ilgili kitaplar hangileridir?

Oyunculukla ilgili kitaplar hangileridir?
 
Oyunculuk mesleği, önceliği eğitim olmakla beraber yetenek ve zaman parametreleri gerektiren bir alandır. Bu mesleği yapmak isteyen oyuncu adaylarının kat etmeleri gereken yol içerisinde en önemlisi ve genelde es geçileni eğitim olmaktadır. Çoğu meslekte olduğu gibi oyunculuk mesleğinde de dinlemek, izlemek, gözlemlemek ve en önemlisi de okumak önemlidir. Kaç yaşında olursanız olun, her zaman için okumanın gücü bitmeyecek mesleklerden biri de oyunculuktur.
 
İçinizde var olan oyunculuk yeteneğini ortaya çıkartmak için, yapmanız gereken şeylerin başında oyunculuk eğitimleri almak, workshoplara katılmak, gözlemlemek, dinlemek, izlemek ve okumak en önemli etkenlerdir. Usta oyuncuların röportajlarından tutun da, eskilerden günümüze kadar var olmuş oyunculuk alanında ki sanatçıların ne söyledikleri, ne söylüyor olduklarını dinlemek ve bilgi sahibi olmak önemlidir.
 
Dinlemek kadar önemli olan bir diğer parametre izlemektir. İzlemekten, birçok önemli sahneleri tekrar tekrar izlemekten çekinmeyiniz. Usta-çırak ilişkisi olacak olan karşınızdaki ekranda bulunan oyuncu ile aranızdaki bağ, her geçen gün yakınlaşacağı gibi onun gücünü, oyunculuğa kattığı hissi de almaya, hissetmeye başlayacaksınız.
 
Oyunculukta okumanın gücü
 
Yukarıda ki 2 farklı eylemi gerçekleştirirken, güçlü ve dayanıklı analizler çıkartabilmek adına en önemli detay ise okumaktan geçecektir. Her oyuncu adayı, oyunculuk üzerine ömrü boyunca her zaman yenilenebilir olmalıdır. Bu noktada ise eğitimini kitaplardan, okuduğu metinlerden, başucu kitabı olarak nitelendirilebilir önemli kitaplardan feyiz alarak gerçekleştirebilir.
 
Dinlediğiniz ya da gördüğünüz kadarıyla birlikte, bir oyuncu sahneye çıktığında ki rolünü canlandıracağı anda nasıl bir duruş sergilemelidir? Sahnede ki nefes alma durumları veyahut rolle ilgili daha rahat, daha doğal bir duruşu nasıl sergileyeceğiyle ilgili birçok teknik, detay kitaplardan en kapsamlı şekilde öğrenilmektedir.
 
İnsanoğlu, bilgiyi en iyi şekilde aktarma yolu olarak kitabı bulmuştur. Yazılı kaynakların günümüzde hala geçerliliği bir gerçekken, kitaplarda bulacağınız tüm değerli bilgiler, yaşantınız için seçtiğiniz oyunculuk mesleğinizde iyisinden ziyade en iyisi olmak adına yeteneğinizle birlikte birleşir. 
 
Oyunculuk hakkında kitap önerileri
 
Türkiye'de cast direktörü olarak tanınan ve önemli projelerin cast seçimlerini yapan Harika Uygur, baskı yılı 2016 olan 'Bu Rol Senin' adlı kitap ile gerçekten oyuncu ya da oyuncu adayları için okunası kitaplardan biridir. Bir oyuncunun kariyerinde karşısına nelerin çıkacağına dair birçok şeyi el rehberi tadında sizlere sunuyor.
 
Oyunculuk Kitabı - Bu Rol Senin - Harika Uygur
 
Kendiniz için yapacağınız en büyük yatırımlardan biri önce oyunculuk eğitimleri ve workshoplara katılmak, sonrasında ise seçtiğiniz bu meslek ile ilgili yazılı kitapları okumaktır.
 
Rus tiyatro yönetmeni olan Konstantin Stanislavski, yaşadığı dönem içinde çok çalışıp geleceğe, bizlere oyunculuk ile ilgili birçok değerli eseri bırakmayı başarmış isimlerden biridir. Aynı zamanda Moskova sanat tiyatrosunun kurucusu olan Stanislavski, tiyatro öğretileri ve oyunculuk üzerine olan ve büyük önem taşıyan kitapları, 'Bir Karakter Yaratmak', 'Stanislavski Sistemi ve Metot Oyunculuğu' ve 'Bir Aktör Hazırlanıyor' kitaplarıyla gerçekten bir rehber hazırlamıştır.
 
Oyunculuk Kitapları - Stanislavski - Bir Karakter Yaratmak Kitabı Oyunculuk Kitapları - Stanislavski - Bir Aktör Hazırlanıyor Kitabı Oyunculuk Kitapları - Stanislavski Sistemi ve Metot Oyunculuğu Kitabı
 
Günümüzde tanınmış birçok oyuncunun vazgeçilmezi olan Stanislavski Metot Oyunculuğu sistemi, birçok üniversitenin oyunculuk/tiyatro bölümlerinde de anlatılıyor. El kitabı olacak değerde bu kitapların yanı sıra birçok kitapta çıkartmış olan ünlü tiyatro yönetmeninden öğrenilecek çok şey var denilebilir...
 
Oyunculuk hakkındaki yazdığı değerli eserler ile tanınan isimlerden biri de, Hollywood starlarının oyuncu koçu olan Eric Morris'tir. "Fütursuz Oyunculuk" ve "Rol Yapmayın Lütfen" adlı iki farklı kitabıyla oyunculuğa başlayacak olan kişilere, tecrübelerini ve bilgi birikimini en iyi aktarım yolu olan kitabı kullanarak başarıyla aktarmıştır.
 
Oyunculuk Kitapları - Eric Morris - Fütursuz Oyunculuk Kitabı Oyunculuk Kitapları - Eric Morris - Rol Yapmayın Lütfen Kitabı
 
Oyunculuk mesleğini düşünen tüm oyuncu adayları, aldıkları oyunculuk eğitimlerinin yanı sıra, bu kitapları okuyarak oyunculuk yöntemleri hakkında çok değerli bilgilere sahip olabilecekler.
 
Oyunculuk Eğitimi Hakkında Merak Edilen ve Sıkça Sorulan Sorular:
Oyunculuk Eğitimi için yaş sınırı var mı?

Oyunculuk kursumuza 14 yaş ve üstü herkes katılım gösterebilmektedir.

Oyunculuk Eğitimi bittiğinde belge/sertifika veriyor musunuz?

Evet, atölyemize katılım gösteren ve üçten az devamsızlık yapan kişilere, eğitmenlerimizin de imzasının bulunduğu katılım belgesi verilmektedir. Unutulmamalıdır ki; hiçbir dizi ya da reklam görüşmesine katıldığınızda, sizden sertifikanızı göstermeniz istenmeyecektir. Önemli olan katıldığınız çalışmalarda edindiğiniz bilgiler ve kendinizi ne kadar geliştirdiğinizdir.

Oyunculuk Kursu bittiğinde, öğrencilerinize destek veriyor musunuz?

2 ay (8 hafta) ve 6 ay (24 hafta) atölyelerimizin sonunda, eğitmenlerimizin yetenekli gördüğü kişileri, yıllardır sektörde hizmet vermekte olan Mandalina Casting bünyesine alarak, çalıştığımız dizi, reklam ve sinema filmi projelerine sunmaktayız. Kendi ajansımız olan Mandalina Casting bünyesine dahil edilmeyen öğrencilerimize de, başka ajans önerilerinde bulunarak yönlendirmeler yapılmaktadır.

Televizyon ve Sinemada oyunculuk yapmak istiyorum. Bu atölyeye mi katılmalıyım?

Televizyon ve tiyatroda kendini ispat etmiş eğitmenlerimiz, temel oyunculuğun yanı sıra, kamera önü oyunculukla ilgili de önemli bilgiler paylaşmaktadır. Ayrıca deneme çekimleri (audition) için çalışmalar da yapılmaktadır. Dolayısıyla kamera önü oyunculuk için mutlaka atölyemize bekleriz :)

Sınıflarda maksimum kaç kişi oluyor?

Beylikdüzü şubemizde maksimum 15 kişi olmaktadır.

Oyunculuk Eğitimi içinde diksiyon dersi var mı?

Evet, oyunculuk atölyemizin içeriğinde, diksiyon, fonetik, doğru ses ve nefes kullanımı gibi çalışmalar yapılmaktadır.

Oyuncu olmayı düşünmüyorum, kendimi daha iyi ifade etmek ve kişisel gelişim için bu kursun faydası olur mu?

Alınan eğitimler, günlük hayatınızda, iş hayatınızda, arkadaş ilişkilerinizde ve daha birçok alanda kendinizi daha iyi ifade etmeye mutlaka yarayacaktır. Doğru nefes kullanımı, etkili konuşma gibi çalışmalar, günlük hayatta kişilerin kendini ifade edebilmesi için büyük yarar sağlamaktadır.

 
Oyunculuk Eğitimi Başvuru Formu
Mandalina Ajans'tan Bilgi/Reklam/Duyuru SMS'i almak istiyorum.
Bu yazı 5077 kez okunmuştur.
Oyunculuk Eğitimi İçerik Sayfaları

Oyunculuk Eğitimi ile ilgili faydalı bağlantılar

Mandalina'ya hoşgeldiniz.Ajansımız hakkında haberleri ve Mandalina Oyuncu Atölyesi'nin kampanyaları hakkında bilgi almak ister misiniz?
Daha SonraEvet